Historie Luxury Bags

Věřili byste, že za “kabelkovou” firmou stojí tři muži a jen jedna žena? A že všichni chodili na stejnou střední školu, ba dokonce ti tři muži seděli ve stejné lavici? Opravdu ano, skutečně to tak je.

V roce 2007, tehdy už studenti vysokých škol, Ondřej Novák, Pavel Vochozka, Václav Kubeček a Dominika Hampelová, ve volných chvílích často mluvili o společném podnikání. Těch nápadů „u piva” padlo skutečně mnoho, možná o to víc byla Dominika překvapena, že když jednoho večera přišla s nápadem na půjčovnu kabelek, pány nápad zaujal.

Brzy poté začaly vznikat první webové stránky, které vyrobil Ondra, v té době student práv. Díky tomu, že v České republice tehdy nic podobného neexistovalo, bylo poměrně jednoduché upoutat pozornost médií, a tak se o nově otevřené půjčovně kabelek dozvěděly první zákaznice.

Stále ještě bez zaměstnanců

Nabídka kabelek k zapůjčení vznikla velmi jednoduše. Dominika a spol. vybrali pár kousků, které je tehdy ve vitrínách Pařížské ulice zaujaly. Mezi nimi byla například kabelka Louis Vuitton Speedy nebo ikonické psaníčko Dior Gaucho.

Před těmi 15 lety to totiž byla úplně jiná Pařížská, než jakou ji znáte teď. Většina obchodů, které znáte dnes, tu nebyla. Butik Dior stál sice tam co nyní, ale Louis Vuitton měl tehdy daleko menší prostory a to na rohu s ulicí Široká. Krom těchto dvou byl na Pařížské také obchod Hermés. Obchody jako Gucci a Prada však otevřeli své dveře až později.

Další kabelky k zapůjčení pak přibývaly do nabídky v závislosti na přání zákaznic. A protože tehdy Luxury Bags nemělo ještě žádný showroom, museli se majitelé o péči o zákazníky a kabelky starat pěkně popořadě. Každý měl službu po dobu jednoho týdne, kdy se staral o telefonickou a emailovou komunikaci a vyřizoval a doručoval osobně objednávky.

Bývalé i současné prostory Luxury Bags

Rozšíření služeb a první prostory

Takto fungovalo Luxury Bags na svém začátku několik měsíců. Vše se odehrávalo z domovu majitelů, doslova ze studentských pokojíčků, protože v té době ještě všichni bydleli se svými rodiči.

Brzy se však objevil další nápad, jak rozšířit služby pro zákazníky. Popravdě řečeno, ten nápad přišel přímo od zákazníku. Někteří totiž na majitele apelovali s tím, že by rádi některou z kabelek půjčovny odkoupili, druzí zase nabízeli, že mají doma kousky, které již nevyužijí. Nebylo nic jednoduššího, než tyto dvě skupiny zákazníků propojit. O něco složitější bylo však do těch dětských pokojíčku naskládat to množství kabelek a doplňků, které se začaly do Luxury Bags dostávat. Čistení kabelek, focení, vkládání na eshop, balení balíčků a jejich odeslání, to vše bylo potřeba dělat po škole, většinou v noci, kdy na to konečně zbyl nějaký čas. A to vše stále v domácím prostředí.

Až v roce 2009 přišla první velká změna! Přišel ten správný čas na otevření prvního showroomu. Nacházel se v ulici Klimentská a jednalo se o menší kancelářský prostor. Otevírací doba byla tehdy stále přizpůsobena studiu majitelů, proto jste je v Klimentské mohli zastihnout jen 2x týdně odpoledne. A práce na eshopové nabídce? Ty probíhaly zase po nocích, protože přes den na ně nebyl v kanceláři vůbec prostor.

V té době už začínalo Luxury Bags nabírat na popularitě. Na otevření showroomu většinou před kanceláří čekalo již více zákazníků a celý den se tam dveře nezastavily. Dá se říci, že ta nejsilnější zákaznická základna vznikla právě tehdy v Klimentské ulici, kdy se ještě mladí studenti - podnikatelé mohli osobně potkávat se všemi zákazníky.

V showroomu v Klimentské tak Luxury Bags strávilo necelé 2 roky. A až na párhodinovou výpomoc první brigádnice Kristýny si dosud vše dělali sami, od čištění kabelek, až po účetnictví.

To se změnilo až se stěhováním do prvního kamenného obchodu v roce 2010. Ten byl v ulici Maiselova a byl velmi specifický svým interiérem. Na stěnách byly velké mléčné skleněné desky podsvícené LED pásky a kabelky na nich visely na speciálně vyrobených háčcích s přísavkami. Kdo tento obchod navštívil, jistě si vzpomene, že sem tam nějaká přísavka na skle nevydržela :)) V Maiselově ulici se pak začala psát úplně nová éra Luxury Bags. Firmu dostala na starost výhradně Dominika. Ondra, Pavel i Václav chtěli při studiu vyzkoušet jiné zaměstnání. V Luxury Bags tak začali pracovat první zaměstnanci.

Díky kamennému obchodu, navíc nedaleko Pařížské ulice, se Luxury Bags začalo stávat čím dál více známé. Bylo jednoduše nadosah, nabídka zboží se neustále rozšiřovala, novinky začaly přibývat po desítkách kusů a majitelé museli velmi záhy začít řešit problém, že se do onych prostor nevejdou.

Časová osa

Z 20m² na 200m²

Obchod v Maiselově ulici tak nakonec postačil pouhé 2 roky. Necelých 20 m2 prodejní plochy bylo jednoduše málo. Ponaučení majitelé se proto začali porozhlížet po větších prostorách, které by vydržely delší dobu. Obchod v Týnské uličce byl naprosto skvělou volbou. Rekonstrukce trvala od května do řijna, prvního otevření se obchod dočkal 1.10.2013. Tím, že byl hned u Staroměstského náměstí na rohu s Dlouhou ulicí, byl také víc na očích. Díky téměř 200 m2 se podařilo na obchodě vystavit většinu zboží, které bylo skladem, prostor navíc umožňoval pravidelné setkávání se zákazníky, ať v podobě oslav narozenin či skvělých night shoppingů.

Během působení v Týnské uličce, v roce 2013, se se jménem Luxury Bags také začalo spojovat jméno Taťány Kuchařové. Málokdo však ví, že spolupráce nadace Taťány Kuchařové a Luxury Bags začala již několik let zpátky, ještě za působení v Maiselově ulici. Majitelé pravidelně přispívali z prodeje kabelek na konto nadace a tím podporu seniorů. Taťánu jste tak mohly zahlédnout nejen na kampaních, ale také na webových stránkách, kde měla svou sekci Taťána doporučuje a pravidelně tak pro zákazníky vybírala z nabídky kousky, které se líbily zrovna jí. Tato dlouholetá spolupráce pak v roce 2018 dala vzniknout prvnímu společnému charitativnímu bazaru. O tom ale ještě o pár řádek níže...

V roce 2017 tak Luxury Bags v Týnské uličce oslavilo svých prvních 10 let. A ač všichni doufali, že v tomto obchodě zůstane firma napořád, přišlo na řadu velmi těžké a důležité rozhodnutí. Bylo potřeba část provozu přesunout jinam, neboť pro více jak desítku zaměstnanců bylo stávající zázemí obchodu velmi těsné. Naštěstí se v té době podařilo velmi rychle sehnat krásné kancelářské prostory v Pařížské ulici v 5. patře. Tam se tedy společně s komisí a výkupem zboží v dubnu 2017 přesunula i část zaměstnanců.

Stěhování do Pařížské

Časem se však ukázalo, že rozdělení obchodu na dvě části nebylo ideální ani pro zaměstnance, ani pro zákazníky. Každý den bylo třeba přesouvat velké množství zboží z jednoho prostoru do druhého, navíc zákazníkům chyběla možnost řešit jak koupi, tak prodej zboží na jednom místě. A asi tomu tak chtěl i osud, protože současné prostory showroomu ve 4. patře si našly paní majitelku dá se říct samy. Jednoho dne jela ve výtahu s panem správcem, který se vyptával, jak je spokojená s kancelářemi v 5. patře. Když pan správce slyšel, že by se firmě hodil další prostor, jen se usmál a povídá: "Zrovna se přímo pod vámi uvolnil prostor, pojďte se se mnou na něj hned podívat". Majitelka bylo naprosto nadšená. O tak nádherných prostorách se dvěma balkónky a výhledem od Letné, přes celou Pařížskou ulici až na Staroměstské náměstí se ji ani nezdálo. A i ostatní majitelé a zaměstnanci byli z nového místa nadšeni. Na pomoc s interiérem si majitelé vybrali architekty ze studia Oooox a velmi rychle tak začalo plánování nového showroomu.

Slavnostní otevření Pařížské 11 připadlo na 1.8.2018 a my z Luxury Bags jsme se tak opět setkali "pod jednou střechou". Ve 4. patře firma otevřela na 200 m2 showroom s výhledem na celou Pařížskou ulici, VIP lounge s exkluzivními a sběratelskými kousky i kanceláře pro výkup a komisi. V 5. patře byste pak na dalších 200 m2 našli celé zázemí firmy včetně grafického a foto studia. A přesně tuto podobu si Luxury Bags drží i dnes. Se zákazníky, se kterými firma spolupracuje již od svých začátků v Klimentské ulici až po ty nové, kteří neustále přibývají. I po těch 15 letech je to však ta stejná rodinná firma, kterou založila parta spolužáků a kterou se podařilo z ničeho dostat až do té neprestižnější ulice v České republice. A zatím vším úspěchem stojí nejen skvělý tým zaměstnanců, kteří svou práci nade vše milují, ale hlavně vy zákazníci a vaše důvěra, kterou v Luxury Bags vkládáte a která nás každý den posouvá dál a dál.

Poohlédnutí za charitativními bazary

Dlouhou dobu jsme uvažovali, jak prohloubit naši charitativní činnost a tak jsme v roce 2018 s Taťánou Kuchařovou a její nadací Krása pomoci uspořádali první ročník našeho charitativního bazaru, který se uskutečnil v prostorech galerie SmetanaQ. Na tento bazar jsme úspěšně navázali v roce 2019, kdy se bazar konal v prostorech Café NG Kinský, návštěvnost tohoto ročníku byla tak vysoká, že jsme věděli, že následující ročník bude muset být někde jinde. Po nějaké době jsme objevili prostor Máje a začali jsme jednat s majitelem o termínu další akce, která se bohužel musela kvůli pandemii o rok posunout, čekat se ale vyplatilo a my jsme měli více času na přípravu 3. ročníku, který se uskutečnil v září roku 2021. Z této akce se stala tradice a my už se nemůžeme dočkat dalšího ročníku.

Napsali o nás