LB Weekly

Saint Laurent

Yves Saint Laurent, celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent, přišel na svět roku 1936 v Alžírsku a jako by mu byl cit pro módu dán do vínku sudičkou. Už od svých mladých let byl módou fascinován a nejprve ji realizoval prostřednictvím panenek z papíru, dle kterých šil dále šaty. Jeho talent byl opravdu obdivuhodný a proto se jako osmnáctiletý přihlásil na prestižní školu – Chambre Syndicale de la Couture v Paříži, kde samozřejmě vyčníval svým neuvěřitelným talentem. Stejně jako Karl Lagerfeld zvítězil v soutěži začínajících talentů.

Kariéra tohoto mladého muže vzkvétala každým dnem a nebylo tedy divu, že se stal spolupracovníkem samotného Christiana Diora, který byl nejen jeho vzorem, ale také mentorem. Jejich několikaletá fungující spolupráce však končí velmi nešťastně. Dior odjíždí na dovolenou, ze které se už bohužel nikdy nevrátí. Yves se tedy náhle ocitne na velmi zodpovědné a vysoké pozici – stane se kreativním ředitelem značky Dior.

Jeho první kolekce pro tuto značku se stala velmi žádanou a nesla název „Ligne Trapéze“, vycházela z klasického diorovského „New Look“, ale měla rovnější linie a ukázala mnohem více kůže. Tržby Diora po tomto počinu stouply nejméně o třicet procent. Laurentovo působení u Diora bylo náhle ukončeno povoláním do vojenské služby.

Nakupovat Saint Laurent

V roce 1961 však už drží módní otěže znovu pevně v rukou a zakládá značku Yves Saint Laurent. Jeho modely jsou inspirovány dvacátými až čtyřicátými léty, volí volnější a kratší střihy pro pohodlí svých klientek. Též na trh přichází s dnes již opravdu ikonickým „Le Smoking“, jedná se o skvěle padnoucí sexy dámský oblek. Laurentova tvorba je vždy neskutečně precizní, často odvážná, ale přesto elegantní. Vnesl do módy určitou emancipaci a volnost. Po ukončení jeho působnosti v čele značky převzal pomyslnou štafetu například i Tom Ford.

Yves Saint Laurent byl jednou z největších a nejnadanějších ikon „haute couture“, jeho talent dodnes opravdu bere dech. Není tedy divu, že stačí tři drobná písmenka k tomu, aby se z klasické jednoduché kabelky stal „must have“ kousek.

Do e-shopu